Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Něco k rodině 1

Přemýšlím nad klady a zápory současné společnosti co do podpory rodinného života. Přece – rodina je základ státu…Nebo se posouváme ve vývoji k časům „postrodinným“?

Každou rodinu ovlivňuje dennodenně spousta situací, informací, věcí, co život členů rodiny přinese a odnese. A vždy není vše tak černo bílé jak se může na první pohled zdát. Jak je v našich krajích vnímána a přijímána např. role maminek?

Když je miminko malé, „užívat“ si mateřskou a rodičovskou v bezpečí domova. Po ukončení rodičovské ráno vstát, v klidu vypravit děti do školky, školy, být v zaměstnání tak šest maximálně sedm hodin denně, dostávat za to finanční ohodnocení bez stresu, zda domácnost vyjde do další výplaty, v klidu si vyzvednout děti ze školy, udělat s nimi úkoly, zajít na procházku, na zahrádku… zaopatřit domácnost (a manžela., samozřejmě…). A v případě, že dítě onemocní, zůstat s ním v klidu a bezpečí domova až do překonání nemoci. Mít možnost s dětmi trávit prázdniny.

Asi tak zhruba vypadá přání spousty maminek, které ve svém okolí znám, včetně mě. A tak si říkám – proč to tak nejde? Jaké důvody vedou naši společnost k  podpoře rozvoje mikrojeslí, dětských skupin, všemožných kroužků pro nejmenší, a k nerozvoji částečných úvazků, k manipulaci matek do role „trpěné“, ne příliš dobře placené pracovní síly, protože „stejně zase bude co chvíli na paragrafu“? Ano, některé maminky chtějí dělat kariéru navzdory tomu, že povily dítě, a nechtějí s ním trávit veškerý čas, protože mají třeba obavy z toho, že přijdou o dobře placené místo, nebo „necítí mateřský pud“, či „potřebují mít určitý standard“ (i s takovým prohlášením jsem se setkala). Jsou maminky, které zůstaly s dítětem samy nebo záměrně samy jsou, a tak nahání každou kačku, protože vyžít za současných běžných nákladů na domácnost pouze s mateřskou či rodičovskou jednoduše nelze. A tady se také dostávají do slepé uličky, protože velká část z výplaty padne na úhradu paní na hlídání, mikrojesle, dětskou skupinu…s navýšeným věkem odchodu do důchodu nám také silně ubylo schopných a zároveň ochotných babiček a dědečků tzv. na hlídání.

Vzpomínám na to, jak mi maminka popisovala, že moji dva starší sourozenci museli projít jeslemi, kdy sama dobíhala do zaměstnání po odložení ubrečených dětí, a udýchaná si je zase odpoledne vyzvedávala. Proto nejen z tohoto důvodu uvítala, když o pár let později, kdy porodila moji maličkost, mohla zůstat v klidu doma a pečovat o mě až do věku čtyř let. Zároveň měla možnost aspoň na pár let vytvářet přístav domova pro mé starší sourozence, kteří v té době po poledni přicházeli ze školy domů.

Nechci zde rozebírat názory různých odborníků na vývoj dětí a jejich výchovu, leckdy samozřejmě protichůdné – každý si holt chceme obhájit svůj názor, lobby různých organizací, no, v některých případech si omluvit vlastní svědomí, co si budeme povídat. Sama jsem silně ovlivněna tím, že jsem vyrůstala v tradičně křesťansky vedené rodině, která se potýkala stejně jako jiné běžné průměrné rodiny s různými konflikty, střety, krizemi. Přesto jsem stále přesvědčena o tom, že v momentě, kdy se žena stane maminkou, je jednou z jejích nejdůležitějších rolí být zde pro dítě, které v prvních letech života je na rodičích zcela závislé, učí se vše potřebné, vytváří si vazby ke svým rodičům, sourozencům, širší rodině, komunitě. Psát o tom, jaký vliv má na dítě pobyt v jakémkoliv typu ústavního zařízení, zejména v prvních letech jeho života, o tom opravdu píše spousta odborníků, není třeba se rozepisovat o poruchách citových vazeb, opožděném vývoji, aj., a jak není jednoduché hlavně pro pěstouny pomáhat těmto dětem narovnávat to, oč byly ve svém dětství ochuzeny – zejména o pevnou a kladnou citovou vazbu ke své mamince a tatínkovi.

Být maminkou není v žádné době jednoduché, stejně jako tatínkem. Asi proto, že být rodičem se všichni „učíme za pochodu“. Hádankou pro mne zůstává, zda naše společnost má ještě zájem o zachování tradiční rodiny, kde jsou role jasně dané a předvídatelné, a to hlavně pro děti. Nebo je tomu už jinak?

Jsme na tom ekonomicky tak špatně, že potřebujeme tlačit maminky malých dětí ke stresům z dobíhání do a ze zaměstnání?  K názorům, že pokud se věnují především péči o malé děti a domácnost tak nejsou „in“ a nejsou pro společnost dostatečně přínosné? Nezavádíme si zde „zlepšováky“, které už byly dávno před námi vyzkoušené a to s ne příliš dobrými výsledky?

A tak si říkám, že vlastně začínám čím dál více sympatizovat se „singels“… Co mě vůbec vedlo k tomu, že jsem s manželem rodinu založila. Mohla jsem být „superworkerka“, která je flexibilní, „na drátě“ de facto non-stop, odskočí si pouze na vzdělávací aktivity, a dovolenou na nějakém neobvyklém místě, kde bych pojídala červy a zapíjela je aperolem neb to teď frčí..

Sama jsem otěhotněla poprvé v devětadvaceti letech. „Tak Vám gratuluji!..A co s tím budete dělat?“ První reakce ředitele organizace sociální služby, ve kterém jsem tehdy pracovala, když jsem mu mu sdělila změnu svého stavu. O pár let později, ve svých pětatřiceti jsem si od ředitele, pro změnu školské instituce, vyslechla: „Ale když jsem Vás sem přijímal, tak jste mi tvrdila, že s manželem nemáte v plánu v brzké době otěhotnět..“ Holt se stalo, no tak PARDON!

A co si myslíte Vy? Máte pocit, že současné maminky příliš pálí dobré bydlo?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Alzbeta Furstova | čtvrtek 15.8.2019 21:25 | karma článku: 8,44 | přečteno: 269x
  • Další články autora

Alzbeta Furstova

Manželství pro všechny?

...každý má přece mít právo vybrat si, co mu vyhovuje...přece musíme být asertivní, politicky korektní, slušní, hodní...

10.7.2018 v 22:40 | Karma: 32,66 | Přečteno: 1286x | Diskuse| Ona

Alzbeta Furstova

Podprsenková náhoda?

Před pár týdny jsem si řekla, že bych po x letech mohla vyrazit a koupit si novou podprsenku, páč mi začly zbývající schopné dosluhovat...

6.11.2016 v 16:21 | Karma: 23,57 | Přečteno: 1800x | Diskuse| Osobní

Alzbeta Furstova

Absurdní poplatky..

..o těch se psalo, píše a bude psát jistě stále dosti. Minimálně do té doby, dokud se dříve pojímána lichva a půjčování peněz za "nekřesťanský" úrok mezi Židy (za kým chodili "Nežidé" půjčovat si..?) bude praktikovat v modernějším provedení v bankovním sektoru s požehnáním vládních garnitur. A to asi hned tak neskončí.

23.1.2014 v 12:40 | Karma: 16,34 | Přečteno: 769x | Diskuse| Ostatní

Alzbeta Furstova

"Money, money, money..."

Díky biblickému příběhu z Nového zákona o Ananiáši a Safiře (Skutky apoštolů 5.kapitola) jsme se během jedné studijní skupiny dostali k tématu peněz, jejich vnímání v našich životech. Je zajímavé zjištění, že v naší společnosti je vlastně mluvení o penězích na veřejnosti svým způsobem tabu.

26.7.2013 v 20:03 | Karma: 12,86 | Přečteno: 799x | Diskuse| Ostatní

Alzbeta Furstova

Zadarmo jste dostali..

Poslední dobou mám pocit, že v naší vyspělé bohaté společnosti přibývá tzv. léčitelů, kteří umí dobře vydělávat na lidské touze dostat "odněkud shůry" (někdy spíše "zezdola") jasnou zprávu - diagnózu, proč je něco bolí, z jakého důvodu jsou nemocní takto či onak. Ne, neodsuzuji ty, kterým tyto porady s léčitelem/léčitelkou pomáhají, a jsou jejich zastánci. Jen..

25.7.2013 v 12:27 | Karma: 8,77 | Přečteno: 630x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Jeden za šest, dva za deset. Překupníci ošidili na hokejovém MS už stovky lidí

13. května 2024

Premium Jeden za šestku, dva za desítku, říká u vstupu do metra Českomoravská v Praze u areny zhruba...

Nábor do ochranky pro olympiádu v Paříži selhává. Chybí osm tisíc lidí

13. května 2024

Premium Nedostatek bezpečnostních pracovníků na nadcházející letní olympiádě v Paříži vyvolává vážné obavy...

Ženské hlídky střeží ekvádorský amazonský prales. Chrání řeky i rodnou půdu

13. května 2024

Říkají si Yuturi Warmi a rozhodly se, že svůj domov, ekvádorský amazonský prales, budou chránit...

Po zřícení obytné budovy v Belgorodu zemřelo 12 lidí, úřady obviňují Ukrajinu

12. května 2024  11:48,  aktualizováno  23:04

Sledujeme online V ruském Belgorodu se částečně zhroutila vícepodlažní obytná budova, podle úřadů v důsledku...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 895x
..prostě Betty..)

Seznam rubrik